A zase ty blechy...

Blechy – to už zase nastala jejich sezóna? Jistě Vás ihned napadne tato věta, po přečtení nadpisu. Při nynějším způsobu chovu psů už bohužel nelze spoléhat na to, že by blechy naše psí kamarády napadaly jen v určitých ročních obdobích.
Pořád však platí teorie, že bleší vajíčka, při teplotě nižší než jsou 3 °C, odumírají. Jestliže však bleší samička předtím skočí na Vašeho psa a ten ji přinese domů, najde tam bleší potomstvo optimální podmínky k dalšímu vývoji. V zimě jsou pro blechy naše vyhřáté bytečky s měkkými koberci skutečným rájem.
Bleší samička může snést až 50 vajíček denně a to dokonce už dva až tři dny poté, co se poprvé napije psí krve. Vajíčka poté rozptýlý po bytě, a i když jsme naprosto čistotní a luxujeme každý den, nikdy se nám nepodaří je úplně odstranit. Důvodem je, že se dostávají i do škvír, puklin a za nábytek, kam se běžně s vysavačem nedostaneme. Vývoj bleší larvy probíhá rychle – líhnou se z larvy už po jednom až šesti dnech. Po přesnídávce, která se skládá z blešího trusu a kožních šupinek, zalézají do temných koutů bytu. V tomto okamžiku už je budoucí generace blech, před obvyklými postupy při uklízení, v bezpečí. Hluboko do koberce nebo do sedaček se nedostane snad žádný vysavač, blechy nejdou beze zbytku odstranit ani ze psí deky. Larvy se zakuklí a to znamená, že se obalí extrémně odolným kokonem, ve kterém jsou za nepříznivých životních podmínek schopny přečkat i několik měsíců. Jestliže je pes i nadále v domě a topení běží, zpravidla se po třech až čtyřech týdnech vylíhnou dospělé blechy. Už jen jedna, jediná blecha, kterou v domě najedete, poukazuje na vážný problém a troufneme si použít přirovnání, že jste právě narazili na vrchol ledovce. Problém nazývaný blecha, v celé své „kráse“, obsahuje také nesmírné množství vajíček, larev a kukel. Úctyhodný počet potomků a extrémní odolnost kukel, které se teprve v blechy přemění a to klidně až za několik měsíců, jsou důvodem, proč je tzv. bleší invaze stále se vracejícím evergreenem. Proto je boj s nimi velmi náročný a dá opravdu zabrat. Vyhrát lze, ale budete se muset obrnit notnou dákou trpělivosti a budete se muset vybavit notnou dávkou účinných prostředků k jejich zničiení.
Prvním krokem úspěšného plánu v boji s nevítanými parazity je pravidelné prohlížení Vašeho psa. Ideální bude pokud psa jednou za několik dní přečešete speciálním hřebenem určeným na blechy. Tento hřeben má zuby velmi blízko u sebe a to znamená, že se v něm bleší trus ze srsti dobře zachytí. Bleší trus má podobu malých hnědých drobků. Abychom je rozlišili od běžné špíny, můžeme je položit na bílý papírový kapesník a potřeme je trochou vody. V případě, že zčervenají – vlivem nestrávené krve – se jedná s největší pravděpodobností o bleší trus. Blechy samotné odhalíme většinou jen při velkém rozmnožení. Nejpravděpodobněji je spatříme v místech s řídkým porostem chlupů, na břiše nebo na vnitřní straně zadních končetin. Blechy jsou velké dva až tři milimetry, načervenalé, hnědé nebo černé – většinou se na psí srsti pohybují rychle a snaží se zmizet. Své „skoky“ ale využívají také v okamžiku, kdy se setkají dva psi a přeskakují tak z jednoho zvířete na druhé.
.....Příště se můžete těšit na pokračování, povíme si něco o alergii na blechy o tom, jakým způsobem s blechami bojovat, abychom dosáhli úspěchu.
Váš Tým Svetchovatelu.cz
Zpět na výpis novinek