+420 775 553 260 po-čt 7-15:30, pá 7-15:00

Kategorie

Krmení koček - kdy a jak krmit kočku

svět chovatelů.cz (https://www.svetchovatelu.cz/)

Krmení koček

Kočky jsou od přírody masožravci a lovci. Kočičí strava by se měla skládat především z masité stravy a měla by být bohatá na bílkoviny a na živočišné tuky. V průběhu dne můžeme kočku potěšit pamlskem určeným speciálně pro kočky.

Kdy a jak krmit kočku?

Koťata krmíme až 6x denně malinkými porcemi. Krmivo pro kočky musí obsahovat kromě nejdůležitější složky – bílkovin – také další dostatečné množství minerálních látek, vitamínů a stopových prvků. Se zvyšujícím se věkem je potřeba u koťat krmnou dávku pomalu snižovat až na konečné dvě krmení denně.

Dospělé kočky krmíme 2 – 3x denně menšími porcemi v pravidelných intervalech. Krmivo bychom jim měli ponechat cca 30 minut a poté zbylé jídlo odklidit z jejich dosahu. Teplota krmiva je nejvhodnější pokojová – krmivo pro kočky nesmí být příliš horké ani příliš studené. Krmení podáváme vždy v čisté a umyté misce a během dne můžeme kočku odměnit nějakou laskominou pro ně určenou.

Březí kočku bychom měli krmit většími porcemi 3-4x denně. Tento způsob krmení však používáme až v druhé polovině březosti, protože až tehdy se vyvíjí plod. Krmivo vybíráme bohaté na vitamíny a minerály.

Staré kočky bychom měli krmit menšími porcemi 3-4x denně.

Kočky rády různorodou a pestrou stravu. Kocouři jedí zpravidla víc než kočky, což je zapříčiněno jejich větší aktivitou. Kočky po Vás rády loudí, ale vy se nesmíte nechat zviklat, protože pak Vám začne kočka tloustnout a to může vést ke zdravotním komplikacím.
Jídlo musí být vždy čerstvé, ne horké ani ne studené. Některé druhy masa můžeme kočkám podávat i v syrovém stavu nakrájené na malé kousky. Drůbeží maso povaříme a vepřové nepodáváme našim miláčkům vůbec. Poměr tuků v jídle má být 25%, bílkovin 50% a sacharidů 35%. Nejlepším krmivem pro kočky jsou játra – můžeme je podávat jakkoliv staré kočce. Kravské mléko raději nepodáváme, protože obsahuje laktózu, která kočkám způsobuje průjem. Můžeme jim ale dopřát mléko vyrobené speciálně pro kočky. K pití podáváme čistou vodu, každý den čerstvě natočenou.

Denní porce krmiva se pohybuje od 125 do 300g. Záleží na plemeni, hmotnosti a zdraví kočky. Pokud Vaše kočka trpí nějakou nemocí, nechte si raději od zvěrolékaře naordinovat dietní jídelníček.

V případě, že máte doma více koček, je důležité, aby každá měla svou vlastní misku, kterou po krmení vždy důkladně umyjete. Pokud se jedná o koťata, můžete je nechat jíst z jedné misky, ale jen v případě, že se nebudou odstrkovat, jestli ano, dáme každému kotěti jednu misku nebo je necháme nakrmit odděleně v jiné místnosti.

Strava nemusí být samozřejmě připravována jen doma, na trhu je k dostání spousta krmiv. Nerozhodujte se však podle ceny, ale podle zkušeností nebo doporučení od známých chovatelů. Tady v tomto případě neplatí, čím dražší, tím kvalitnější. Dejte svým kočkám ale na výběr mezi suchým krmivem jako jsou granule pro kočky, keksy aj. a vlhkým krmivem – paštiky, konzervy,  plněné granule apod.

A jako poslední – kočičí seniory (cca od 7 let) krmíme převážně přisolovanými jídly, aby více pily. Krmení krájejte na malinké kousky, protože většině koček vypadávají pomalu zuby. Omezte přísun tmavého masa a vnitřností.

Váš Tým Svetchovatelu.cz

© 2021 SvětChovatelů.cz, Všechna práva vyhrazena