Průvodce krmením - "čtení stop" ze stolice II. část

V dnešním článku - pokračováním minulého tématu "čtení stop" ze stolice - se zaměříme především na informace týkající se barvy stolice, chybějících enzymů a tuku ve výkalech. Ačkoliv toto téma nezní příliš vábně, je důležité mít o těchto věcech alespoň základní znalosti.
Barva stolice
Majitel psa má možnost posoudit nejen konzistenci stolice, ale také barvu. Barvu stolice určují žlučová barviva, která vznikají v játrech a to jako důsledek rozkladu červeného krevního barviva. Také tady má vliv krmivo – velké množství masa způsobuje tmavší barvu stolice, stejně tak jako borůvky, pokud je pes tzv. „sklízí“. Pokud psovi podáváme více zelené zeleniny, můžou mít výkaly nazelenalou barvu. Mrkev nebo červená řepa můžou mít za následek, že se stolice zbarví dočervena, mléčné produkty nebo vejce spíše dožluta. Nezávisle na tom existují i zbarvení, která vás upozorní na chorobné procesy.
Tuk ve výkalech
Uveďme si jeden příklad – světlé žlutá barva ve spojení s jílovitou konzistencí a podstatně zvětšené množství stolice může poukazovat na narušené trávení tuků. Stolice v těchto případech vypadá mazlavě a vydává hnilobný zápach. Současně si můžeme všimnout, že pes má větší chuť k jídlu než obvykle, ale navzdory tomu, že má větší příjem potravy, hubne.
To je způsobeno tím, že jeho tělo nedokáže správně využít tuky, které jsou obsažené v krmivu a které dodávají energii. Proto také vzniká energetický deficit. Trávení tuků je určováno slinivkou břišní, tenkým střevem a játry. Pro dopravu složek tuku jsou důležité lymfatické cévy. Porucha některého z těchto orgánových systémů může vyvolat tzv. malasimilační syndrom – odborný výraz pro nemoc, při které je narušeno vstřebávání nebo využívání složek potravy. V případě, že si tedy majitel psa všimne některé z výše uvedených změn stolice, které jsou ve spojení se zvýšenou chutí k jídlu a úbytku na váze, měl by okamžitě navštívit veterináře. Ten zajistí diagnostická opatření, která napomůžou zjistit příčinu tzv. „tučné stolice“.
Chybějící enzymy
Ve velké většině případu je bolavým místem slinivka břišní. Ta tvoří trávicí enzymy a předává je do tenkého střeva. Při insuficienci slinivky břišní nemůže být produkován dostatek enzymů. To je většinou způsobeno odumíráním příslušných buněk. Příčina celého toho problému tkví pravděpodobně v tom, že imunitní systém bojuje proti těmto buňkám, které jsou tělu vlastní.
Veterinář může prokázat insuficienci slinivky břišní a to tak, že zjistí přítomnost enzymu na trávení tuků v krvi. Tímto způsobem je dokonce možné zjistit špatnou práci slinivky břišní až před výskytem popsaných symptomů. To může být k užitku zvláště v případech, kde jdou případy insuficience slinivky břišní známy i v rodině psa. Tento výskyt je častý především v rodinách německých ovčáků. Při snížení produkci enzymů bez symptomů může být další odumírání buněk, které produkují enzymy zpomaleno podáváním léků, jež zbrzdí imunitní obranu. Pokud jsou následky narušeného trávení tuků již viditelné, přidávají se ke krmivu tyto chybějící enzymy v tabletách. Tímto způsobem je možné více jak polovině psů zajistit uzdravení, nebo alespoň podstatné zlepšení příznaků nemoci.
Stolice je v závěru zase tak hnědá a tvarovaná, jak se od ní očekává a Váš pes má o důvod víc radovat se ze života.
Váš Tým Svetchovatelu.cz
Zpět na výpis novinek